Táto stránka neobsahuje aktuálne výstupy práce sektorových rád.
Stránka je archív výstupov projektu Sektorovo riadené inovácie (apríl 2019 – december 2022)
Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Sektorová rada pre kultúru a vydavateľstvo sa 8. októbra 2020 stretla po vyše štyroch mesiacoch opäť v online priestore na svojom 5. rokovaní. Napriek limitovaným osobným stretnutiam počas leta prebiehali jej intenzívne práce aj počas uplynulého obdobia, preto program rokovania bol vskutku intenzívny.
Predtým, ako sa pristúpilo k vyhodnoteniu a diskusii hlavných výstupov práce Sektorovej rady, vzbudili záujem členov dva príspevky venujúce sa širším spoločenským témam. Ako prvá predstavila garantka Sektorovej rady a tajomníčka Rady vlády SR pre kultúru Hana Blažíčková aktuálne rozpracovanie Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2020-2024 na podmienky rezortu kultúry. Ktorý sa javí ako mimoriadne ambiciózny dokument pomenúvajúci mnohé výzvy stojace pred jednotlivými oblasťami kultúry. Je potešiteľné, že materiál obsahuje viaceré ciele a úlohy, ktoré boli zahrnuté aj Stratégii rozvoja ľudských zdrojov v sektore kultúry a kreatívneho priemyslu. Sektorová rada je pripravená byť nápomocná pri napĺňaní týchto zámerov.
V nasledujúcom príspevku tajomníčka Aliancie sektorových rád Lucia Dítětová poskytla členom obrázok o vyhodnotení tvorby sektorových stratégií rozvoja ľudských zdrojov a tvorby podkladov do Plánu obnovy a Národnej stratégie zamestnanosti Práca 4.0. Žiaľ bolo konštatované, že v práve publikovanom Národnom integrovanom reformnom pláne „Moderné a úspešné Slovensko“ úplne absentuje pokrytie kultúry, umenia a kreatívneho priemyslu.
Aj z tohto dôvodu sa členovia Sektorovej rady uzniesli na ďalšej iniciatíve vstúpiť do komunikácie s vedením Ministerstva kultúry SR a tlmočiť pripravenosť Sektorovej rady na jej zapojenie do pripomienkovania reformného plánu.
Ďalšia časť rokovania sa niesla v pracovnej atmosfére, pričom boli postupne vyhodnotené úlohy z predchádzajúceho obdobia, priamo na rokovaní bolo schválených 5 národných štandardov zamestnaní (NŠZ) a bol dohodnutý ďalší harmonogram ich revízie a tvorby.
V súvislosti s tvorbou NŠZ upriamil tajomník Sektorovej rady Jakub Žabka pozornosť na potrebu kontinuálneho monitoringu inovácií v sektore kultúry a kreatívneho priemyslu. Prenos inovácií do požiadaviek na odborné vedomosti, odborné zručnosti a špecifické kľúčové kompetencie v rámci definovania profilov NŠZ.
Sektorová rada sa tiež venovala problematike hodnotenia poskytovateľov vzdelávania v sektore. Bolo dohodnuté, že oblasti hodnotenia navrhnuté Sektorovou radou ešte v roku 2019 budú bližšie posúdené. Členom Sektorovej rady bude zaslaný dotazník na poskytnutie spätnej väzby k možnosti nadefinovania konkrétnych kritérií ratingu škôl.
Ako je teda vidno, Sektorová rada má pred sebou viacero dôležitých aktivít, ktorým bude venovaná pozornosť v nasledujúcich mesiacoch. Najbližšie zasadnutie Sektorovej rady je plánované na 11. decembra 2020 v Bratislave, pričom jeho forma bude závisieť od aktuálnej situácie.
Od trendov vývoja sektora ku strategickým opatreniam v Stratégii rozvoja ľudských zdrojov v sektore kultúry a kreatívneho priemyslu
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu
v rámci operačného programu ľudské zdroje.