SWOT: Silné stránky
- [SWOT.S1] Kvalifikovaná pracovná sila motivovaná príležitosťami rastu a platov v sektore
- [SWOT.S2] Dobrý potenciál pre rozvoj vzdelávania v IKT (formálneho aj celoživotného)
V súčasnosti existuje viacero iniciatív, ktoré smerujú ku skvalitňovaniu a obohacovaniu vzdelávania v oblasti IKT na všetkých stupňoch škôl (ZŠ, SŠ, VŠ), ako príklad možno uviesť akademické programy (napr. Cisco Networking Academy,[1] Microsoft Innovative Educator atď.), rôzne partnerské iniciatívy firiem a škôl (duálne vzdelávanie realizované spoločnosťou Deutsche Telekom IT Solutions), či národné alebo dopytovo orientované projekty financované zo zdrojov EÚ (napr. IT Akadémia – vzdelávanie pre 21. storočie). Slovenskí žiaci/študenti majú výborné výsledky z IoT a robotiky v súťažiach stredoškolskej odbornej činnosti, študentskej vedeckej a odbornej činnosti a v medzinárodných súťažiach (napr. RoboCup junior,[2] Robocup, First Lego League[3]).
V oblasti ďalšieho vzdelávania v IKT pôsobí na Slovensku viacero vzdelávacích inštitúcií poskytujúcich kvalitný vzdelávací obsah v IT, napr. GOPAS (s celoslovenskou pôsobnosťou), resp. inštitúcie s regionálnou pôsobnosťou (ELCT, alefnula atď.).
- [SWOT.S3] Združenia podporujúce IKT sektor na národnej a regionálnej úrovni
- IT Asociácia Slovenska (ITAS)[4] je najväčším slovenským profesijným združením najvýznamnejších domácich a zahraničných spoločností pôsobiacich v IKT. Asociácia bola založená v roku 1999, v súčasnosti združuje viac ako 100 členských spoločností, ktoré spolu zamestnávajú takmer 30 tisíc ľudí.
- Digitálna koalícia,[5] ktorá bola založená v roku 2017 z iniciatívy ITAS a s podporou ÚPVII, je úspešným príkladom aktivizácie naprieč spektrom verejných, súkromných, akademických a občianskych organizácií a inštitúcií na Slovensku pre zlepšovanie digitálnych zručností občanov. ITAS realizuje rôzne projekty zamerané na digitálnu transformáciu súkromného a verejného sektora podporu vzdelávacích iniciatív a verifikáciu IT zručností verejnosti.
- Klaster Z@ict[6] vznikol v roku 2008 s cieľom stimulovať rozvoj v oblasti zamestnanosti a kvality vzdelávania a dosiahnuť tak zvýšenie konkurencieschopnosti inštitúcií a spoločností pôsobiacich v oblasti IKT v regióne Žilinského kraja. Z@ict chce zároveň zvýšiť povedomie o IKT sektore a vytvoriť v ňom excelentné pracovné podmienky či podporiť konkurencieschopnosť inštitúcií vývoja a výskumu v regióne. Klaster združuje dvanásť zakladajúcich členov zo súkromného, akademického a verejného sektora.
- Klaster Košice IT Valley[7] zohráva dôležitú úlohu vo vývoji IT odvetvia v košickom regióne. Jeho víziou je vytvárať regionálne partnerstvá IT spoločností, vzdelávacích inštitúcií a regionálnych samospráv, ktoré prispejú k skvalitneniu vzdelávania, vytvoreniu širokého portfólia pracovných príležitostí pre kvalifikovanú pracovnú silu. Ďalej má klaster záujem na vypracovaní jednotnej stratégie na dosiahnutie prosperity regiónu východného Slovenska, zabezpečujúc tak postupné zvyšovanie kvality života jeho obyvateľov. Klaster založený v roku 2007 má v súčasnosti 53 členov a jeho aktivity sa zameriavajú na oblasť vzdelávania, inovácií a spolupráce. Ako prvý v strednej Európe bol v roku 2015 certifikovaný ako „Cluster Management Excellence Label GOLD“.
- [SWOT.S4] Kontinuálny nárast pokrytia širokopásmovým mobilným internetom:
Na Slovensku je pokrytých mobilnými sieťami 4G 98,4 % osídlených oblastí. Miera využívania mobilného širokopásmového pripojenia dosahuje 67 % obyvateľov.
[1] Cisco Networking Academy, https://netacad.sk/
[2] RoboCup Junior, http://www.robotika.sk/rcj/
[3] First Lego League, https://www.fll.sk
[4] IT Asociácia Slovenska, https://www.itas.sk/
[5] Digitálna koalícia, https://digitalnakoalicia.sk/
[6] Klaster Z@ict, https://www.itkraj.sk/
[7] Košice IT Valley, https://www.kosiceitvalley.sk/