>
>
>
>
Adaptácia na trvalo udržateľný rozvoj
Adaptácia na trvalo udržateľný rozvoj
Jedným zo strategických dokumentov je Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj. Ide o súhrn globálnych záväzkov, ktorými medzinárodné spoločenstvo reaguje na najzávažnejšie výzvy súčasnosti: zmenu klímy, chudobu, zvyšujúce sa ekonomické a sociálne nerovnosti či neudržateľnosť prevládajúcich vzorcov výroby a spotreby. Agenda udržateľného rozvoja obsahuje 17 cieľov v oblasti udržateľného rozvoja a 169 súvisiacich čiastkových cieľov, ktoré vyvažujú tri aspekty udržateľného rozvoja – ekonomický, sociálny a environmentálny – v oblastiach, ako sú chudoba, nerovnosť, zdravotníctvo, potravinová bezpečnosť, udržateľná spotreba a výroba, rast, zamestnanosť, infraštruktúra, udržateľné hospodárenie s prírodnými zdrojmi, zmena klímy, ako aj rodová rovnosť, mierové a inkluzívne spoločnosti, prístup k spravodlivosti a zodpovedné inštitúcie. Nové ciele sú koncipované tak, aby sa pokračovalo v plnení predchádzajúcich rozvojových cieľov tisícročia a záväzkov z Ria. Iba jeden z cieľov (SDG3 Veľa zdravia a pohody) je zameraný priamo na zdravie. Každý z cieľov trvalo udržateľného rozvoja sa však zameriava na determinant zdravia. Stanovené ciele sú užitočným nástrojom na riešenie nerovností v oblasti zdravia, ako i širších sociálno-ekonomických nerovností.1
K tretiemu cieľu Agenda 2030 s názvom ,,Zabezpečiť zdravý život a podporovať blahobyt pre všetkých a v každom veku” sú prezentované indikátory, ktorými sa dá monitorovať a vyhodnocovať kvalita zdravia a života z viacerých aspektov. Sú nimi stredná dĺžka života pri narodení, zdravé roky života pri narodení, subjektívne vnímanie zdravia, subjektívne zhodnotenie nenaplnenej potreby medicínskeho vyšetrenia z dôvodu finančných obmedzení. Národné indikátory podporujúce monitorovanie daného cieľa z aspektu úmrtnosti sa doplnili o úmrtnosť podľa pohlavia a úmrtnosť podľa príčin smrti.
Snahou Slovenska je prispievať k napĺňaniu čiastkových cieľov Agendy vo všeobecnosti, ktorými sú:2
- Do roku 2030 celosvetovo znížiť mieru úmrtnosti matiek na menej ako 70 na 100 000 pôrodov.
- Do roku 2030 zabrániť úmrtiam novorodencov a detí mladších ako 5 rokov, ktorým je možné predísť. Všetky krajiny sa budú usilovať o zníženie novorodeneckej úmrtnosti na úroveň maximálne 12 úmrtí na 1 000 živonarodených detí a zníženie úmrtnosti detí mladších ako 5 rokov na úroveň menej ako 25 na 1 000 živonarodených detí.
- Do roku 2030 ukončiť epidémie AIDS, tuberkulózy, malárie a zanedbávaných tropických ochorení a bojovať proti hepatitíde, vodou prenosným ochoreniam a ostatným prenosným ochoreniam.
- Do roku 2030 o tretinu znížiť predčasnú úmrtnosť na neprenosné choroby pomocou prevencie a liečby, podporovať duševné zdravie a duševnú pohodu.
- Posilniť prevenciu a liečbu užívania návykových látok, vrátane užívania narkotík a škodlivého požívania alkoholu.
- Do roku 2020 celosvetovo znížiť počet úmrtí a zranení pri dopravných nehodách na polovicu.
- Do roku 2030 zabezpečiť všeobecný prístup k službám pre sexuálne a reprodukčné zdravie, ako sú programy plánovaného rodičovstva, informácie a vzdelávanie alebo zahrnutie problematiky reprodukčného zdravia do národných stratégií a programov.
- Docieliť univerzálne zdravotné pokrytie, vrátane ochrany finančných rizík, prístupu ku kvalitnej základnej zdravotnej starostlivosti a prístupu k bezpečným, účinným, kvalitným a cenovo dostupným základným liečivám a očkovacím látkam pre všetkých.
- Do roku 2030 podstatne znížiť počet úmrtí a ochorení vplyvom nebezpečných chemických látok a znečisteného vzduchu, vody a pôdy.
- Posilniť uplatňovanie rámcovej zmluvy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o kontrole tabaku vo všetkých krajinách podľa potreby.
- Podporovať výskum a vývoj nových vakcín a liekov na prenosné aj neprenosné choroby, ktoré primárne postihujú predovšetkým rozvojové krajiny, poskytnúť prístup k cenovo dostupným základným liekom a vakcínam v súlade s Deklaráciou z Dauha o Dohode TRIPS a verejným zdravím, ktorá potvrdzuje právo rozvojových krajín plne využiť ustanovenie v Dohode o obchodných aspektoch práv k duševnému vlastníctvu, pokiaľ ide o flexibilitu v ochrane verejného zdravia a najmä v prístupe k liekom pre všetkých.
- Podstatne zvýšiť financovanie zdravotníctva a nábor, rozvoj, školenie a retenciu pracovníkov v zdravotníctve v rozvojových krajinách, hlavne v tých najmenej rozvinutých a v malých ostrovných rozvojových štátoch.
- Zvýšiť kapacitu všetkých krajín, hlavne rozvojových, pre včasné varovanie, znižovanie rizík a riadenie národných a globálnych zdravotných rizík.
- 1 https://health-inequalities.eu/sk/eu-beyond/global-action/
- 2 Slovenska_republika_a_ciele_udrzatelneho_rozvoja_Agendy_2030.pdf (statistics.sk) – https://slovak.statistics.sk/wps/wcm/connect/43d59763-5c43-4a14-8abc-3a7addb0a80b/Slovenska_republika_a_ciele_udrzatelneho_rozvoja_Agendy_2030.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=43d59763-5c43-4a14-8abc-3a7addb0a80b