>
>
>
>
SWOT ANALÝZA VETERINÁRSTVO
SWOT ANALÝZA VETERINÁRSTVO
Silné stránky – veterinárstvo
- Rozpracované a legislatívne podporené programy ochrany územia pred nákazlivými chorobami zvierat, vrátane chorôb prenosných zo zvierat na ľudí.
- Systém permanentnej kontroly kvality a zdravotnej nezávadnosti potravín, garantovaný štátnou veterinárnou správou.
- Aktuálna jednotná európska legislatíva pre výkon štátneho veterinárneho dozoru aj privátnej veterinárnej činnosti.
- Sieť 40 Regionálnych veterinárnych a potravinových správ, pre výkon činnosti na regionálnej úrovni (okresy).
- Národné referenčné a ostatné laboratóriá, s kvalitnou analytickou a prístrojovou technikou, s erudovaným personálom, pre analýzu a rozbory, vyhodnocovanie a interpretáciu výsledkov.
- Na vzdelávanie pracovnej sily pre veterinárnu činnosť sú špecializované tri stredné veterinárne odborné školy (Bratislava, Nitra, Košice) a jedna vysoká škola (Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, medzinárodne akreditovaná EAEVE so štatútom Approval and Accreditation).
- Pretrvávajúci vysoký záujem o štúdium v programe Všeobecné veterinárne lekárstvo, dlhodobo presahujúci schválené limity počtu prijímaných študentov do prvých ročníkov.
- V rámci vysokoškolského vzdelávania poskytovanie unikátnych študijných programov v oblasti veterinárnej medicíny a hygieny potravín.
- Inštitút vzdelávania veterinárnych lekárov v Košiciach pre doškoľovanie a postgraduálne vzdelávanie.
- Celoživotný systém vzdelávania privátnych veterinárnych lekárov – semináre, kurzy, školenia, konferencie.
Slabé stránky – veterinárstvo
- Pretrvávajúci pokles počtu hospodárskych zvierat a s tým spojená nižšia potreba veterinárov v terénnej veterinárnej praxi a pridružených zamestnaniach.
- Nižší záujem uchádzačov v spojenom 1. a 2. stupni vysokoškolského vzdelávania o štúdium v študijnom programe Hygiena potravín.
- Dominantná prevaha žien medzi absolventami študijných programov Všeobecné veterinárne lekárstvo a Hygiena potravín – pretrvávajúci trend aj do roku 2030. Dôsledkom môže byť nedostatok veterinárov v terénnej veterinárnej praxi.
- Prenikanie súkromného kapitálu do veterinárnej kuratívnej činnosti a vytvárania sietí veterinárnych ambulancií.
- Neistota v zabezpečení potrebných kapitálových finančných zdrojov na obnovu analytických a diagnostických zariadení.
- Nižšia úspešnosť pri získavaní projektov z medzinárodného prostredia vo vysokoškolských, stredoškolských, experimentálnych i diagnostických inštitúciách. Potrebné zaškoliť ľudské zdroje , aby dokázali implementovať projekty.
Príležitosti – veterinárstvo
- Uplatnenie aplikovateľných poznatkov z oblasti informačných technológií a umelej inteligencie pri monitorovaní a podpore produkčného zdravia hospodárskych zvierat.
- Orientácia na preventívne programy vzniku porúch zdravia hospodárskych zvierat, v súlade so zásadou – efektívnejšie je chorobe predchádzať ako ju liečiť.
- Skvalitnenie terapeutickej činnosti, vybavením ambulancií špičkovými diagnostickými prístrojmi (tomografia, magnetická rezonancia, …).
Hrozby – veterinárstvo
- Orientácia absolventov veterinárneho štúdia na terapiu spoločenských zvierat. Problém s nedostatkom veterinárnych lekárov pre terénnu prax pri veľkých hospodárskych zvieratách.
- Zo strany chovateľov snaha o suplovanie veterinárnej činnosti a veterinárnych úkonov vlastným neoprávneným personálom.
- Vplyv politických rozhodnutí zasahujúcich do štátneho veterinárneho dozoru, redukcia počtu zamestnancov v štátnom sektore, nerešpektujúc nárast úloh a kompetencií vo veterinárnej službe na základe nových nariadení EÚ.