>
>
>
>
PESTLE analýza – sektor chémia – Ekonomické
PESTLE analýza – sektor chémia – Ekonomické
Medzinárodný obchod:
- Produkty chemického priemyslu (vrátane výrobkov z plastu a gumy) tvoria významný vývozný artikel SR – [1]Komoditná štruktúra – Kapitoly colného sadzobníka (najsilnejšie vývozné komodity v mil. EUR) sú: nerastné palivá, minerálne oleje; bitúmenové látky; minerálne plasty a výrobky z nich, kaučuk a výrobky z neho, železo a oceľ, predmety zo železa alebo z ocele, jadrové reaktory, kotly, stroje, prístroje, zariadenia; ich časti, elektrické stroje, prístroje a zariadenia a ich časti a súčasti, vozidlá, iné ako koľajové, ich časti a príslušenstvo, hliník a predmety z hliníka, nábytok; posteľoviny; svietidlá; svetelné reklamy; atď. prístroje optické, fotografické, meracie, kontrolné presné, lekárske
Domáca a zahraničná ekonomická situácia a trendy
- Spomaľovanie ekonomiky, ktoré sa pozoruje od roku 2019, sa dotkne aj chemického priemyslu, pretože ten dodáva produkty do prakticky všetkých odvetví.
- V dôsledku dominancie obrovského posunu globálnej ekonomiky smerom na východ európsky chemický priemysel čelí výzvam, pretože významné reťazce sú priťahované ekonomickým rastom a príležitosťami ázijského trhu. Očakáva sa, že dynamika ázijského trhu a výhody domáceho prostredia spôsobia, že v r. 2030 budú ázijskí chemickí giganti vlastniť 2/3 svetového trhu. Zraniteľné ekonomické podmienky vyžadujú zvládnutie nestálosti priestoru, kde obchod postupne mení smer. Porozumenie týmto výzvam znamená identifikovať správne strategické voľby spočívajúce v inováciách, aby sme boli úspešní v tomto konkurenčnom prostredí.
- Európsky chemický priemysel je málo dynamický a konzervatívny, čo povedie k pomalému rastu produktivity s možnou stratou pracovných miest.
- Dopady spôsobené pandémiou COVID 19 v roku 2020 výrazne ovplyvnili celý priemysel, posilnili sa odvetvia, ktoré úzko súvisia so zabezpečovaním bezpečnej situácie Slovenska (ochranné prostriedky – rúška, respirátory, ochranné odevy pre zdravotníkov, výroba farmaceutických prípravkov, liekov, vitamínov, ale aj medicínskych výrobkov (ihly, striekačky, testovacie sety pre COVID 19 atď.. ).
- Práve nárast výroby a spotreby jednorazových výrobkov z plastov, ktoré sú nebezpečným odpadom, je najväčšou hrozbou pre životné prostredie, a budú potrebné vysoké náklady na jeho zneškodnenie.
- Očakávaný zvýšený tlak na znižovanie emisií predpokladá zníženie závislosti chemického priemyslu od fosílnych zdrojov a prechod na suroviny biologického pôvodu, či vývoj obnoviteľných zdrojov energie.
- Recyklácia podnieti vývoj nových spôsobov izolácie východiskových produktov z odpadových surovín, vývoj recyklačných technológií, dizajn nových materiálov pre aplikáciu vo všetkých odvetviach tak, aby boli recyklovateľné. Čo si bude vyžadovať tiež vysoké náklady.
- Všetky tieto procesy budú vyžadovať obrovské finančné investície do výskumu, vývoja a digitalizácie, súbežne s nevyhnutnosťou rozvoja nových technológií, či inovácie a zlepšenie existujúcich zručností pracovnej sily.
- Tlak na medziodvetvovosť kvalifikácií bude evidentný práve v chemickom priemysle. Okrem podstatných vedomostí z odboru (chémia, farmácia) budú odborníci musieť mať vedomosti a zručnosti aj z IT, strojárstva a iných odborov, ale aj z veľmi rôznorodej legislatívy, a to nielen na úrovni štátu ale aj EÚ.
- Zavedenie obehovej ekonomiky napr. v oblasti plastov do praxe si bude vyžadovať vysokokvalifikovanú pracovnú silu, kde nerozvinutý systém celoživotného vzdelávania, rastúci vekový priemer zamestnancov, a málo adaptované učebné a študijné programy na prax budú spôsobovať značné problémy. Chemický sektor bude potrebovať investovať nemalé finančné prostriedky nielen do nových technológií, ale predovšetkým do existujúcich a novo prichádzajúcich zamestnancov a do ich vzdelania.
- S nástupom Priemyslu 4.0 spojeným s automatizáciou a digitalizáciou budú firmy tlačené k ekonomicky efektívnejším výrobným technológiám, alebo postupom, k znižovaniu nákladov na energie, vstupný materiál, balenie, logistiku a prepravu a k znižovaniu odpadu, tvoreného nekvalitnými výrobkami. Zamestnanci budú musieť nachádzať postupy, metódy, spôsoby a formy znižovania nákladov, čo si bude vyžadovať zvýšenie kvalifikácie stredoškolských absolventov, zmenu metód a foriem ich odbornej prípravy.
- Nedostatok odborníkov v oblasti chémie (vrátane výroby výrobkov z plastov) bude potrebné riešiť zvýšenou mobilitou zamestnancov v rámci Slovenska, ako aj z iných krajín, čo si tiež bude vyžadovať určité ekonomické stimuly.
- Neschopnosť rýchlej reštrukturalizácie podnikov a zníženia nákladov, aby sa tak prispôsobili novým situáciám.
- Významným inovačným trendom chemického priemyslu je jeho biologizácia. Využívanie biotechnológií pomáha hospodárstvu rásť a poskytuje nové pracovné miesta a zároveň sa podporuje udržateľný rozvoj, verejné zdravie a ochrana životného prostredia. Biotechnologické postupy umožňujú vyrábať produkty využiteľné v chemickom a farmaceutickom priemysle, produkovať enzýmy pre nové technológie, vyrábať nové biomateriály, znižovať energetickú náročnosť a intenzifikovať výrobné procesy. Môžu sa využiť v ochrane životného prostredia (dekontaminácia pôdy a vody) a energetike (biotechnologická produkcia vodíka, metánu, bionafta a bioetanol z poľnohospodárskych odpadov).
Vládne schémy podpory
- Tieto turbulentné zmeny si vyžadujú štátne stimuly a schémy na všeobecnej úrovni v rámci COVID 19, ale predovšetkým stimuly zamerané na oživenie priemyslu a podporu výskumu a vedy
- Schémy podpory (štátna pomoc, ako aj iné formy podpory) musia byť praktické, jednoduché, rýchlo získateľné, udržateľné. Musia byť smerované najmä do aplikovaného výskumu, na ochranu duševného vlastníctva, inovatívnych riešení, výhodnejších pôžičiek, podpory využívania záruk, super odpočtu, atď.
- Pre získavanie finančných prostriedkov zo schém podpory musia byť aj zamestnanci, resp. podnikatelia finančne spôsobilí porozumieť týmto nástrojom.
- Na rozvoj sektoru je nevyhnutné získavať financie na inovačné projekty cez verejno-súkromné partnerstvo (PPP) medzi Európskou úniou a konzorciom Bio-based Industries, ktoré zastrešuje platfroma Bio-based Industries Joint Undertaking (BBI JU).
[1] Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR: Odbor zahraničnoobchodnej politiky Zahraničný obchod SR – január až december 2020