Národné štandardy zamestnaní
Kľúčové inovačné a technologické zmeny a SWOT analýza
Vnútorná strategická analýza sektora
- Všeobecné finančné-ekonomické ukazovatele za sektor a Sektorovo špecifické ukazovatele
- Sektorovo špecifické ukazovatele zamestnanosti a vývojové tendencie v oblasti ľudských zdrojov
- Identifikácia kritických a kľúčových činiteľov
O sektore
Charakteristika vývojových tendencií v sektorovej štruktúre NSP/SRI v oblasti:
- Demografickej skladby ľudských zdrojov a regionálnych aspektov trhu práce vo väzbe na vzdelanie a odmeňovanie zamestnancov
- Ľudských zdrojov a inovácií
- Alokácie ľudských zdrojov v procesoch produkcie výrobkov a poskytovania služieb
- Pracovných úrazov a distribúcie voľných pracovných miest
- Hospodárskych výsledkov, osobných nákladov, dynamiky pracovnoprávnych vzťahov a regionálnej distribúcie UoZ
- Ekonomických výsledkov, zamestnanosti a odmeňovania
- Uplatňovania ľudských zdrojov z hľadiska veku, pohlavia a podielu zamestnancov podľa krajov
- Uplatňovania ľudských zdrojov z hľadiska vzdelania, dodatočnej potreby pracovných síl
- Uplatňovania ľudských zdrojov z hľadiska očakávaných disparít
- Vplyv pandémie COVID-19 na vývoj nezamestnanosti
- Rodové a regionálne aspekty zmien na trhu práce zasiahnutom pandémiou
- Vekové aspekty vplyvu pandémie nového koronavírusu na trh práce
- Vplyv pandémie koronavírusu na trh práce z hľadiska úrovne zručností uplatňovaných na pracovných miestach
- Dynamika úrovne a špecializácie zručností sektorovo špecifických pracovných síl v rokoch 2019 a 2021
- Maximalizácia výkonnosti zamestnancov, ich efektívne využívanie a dlhšie pracovné uplatnenie, minimalizácia úrazovosti a chorobnosti
- Vitalita zamestnávateľských subjektov
- Transformácia výrobkov, služieb a realizovaných procesov
Charakteristika a poslanie sektora v horizonte do roku 2030
Sektor informačných technológií a telekomunikácií (ďalej len „IKT“) prispieva k technologickému rozvoju ,vytvára a umožňuje inovácie ,výrazne prispieva a umožňuje rast produktivity práce, vedie k zmene štruktúry všetkých sektorov hospodárstva a umožňuje prechod k inteligentnej digitálnej ekonomike a spoločnosti. IKT sektor umožňuje národnému hospodárstvu zapojiť sa do globálnej informačnej ekonomiky, hrá ústrednú úlohu pri návrhu riešení ktoré spoločnosti adresujú hrozby vyplývajúce z modernej doby ako sú klimatické zmeny či pandémie a z očakávaní a potrieb všetkých vrstiev spoločnosti vrátane tých ktoré sú najchudobnejšie, najmenej kvalifikované alebo tvoria inak marginalizované spoločenstvá.
Rast produktivity a prosperity krajín dnes vo veľkej miere závisí na stupni využívania informačných technológií a na veľkosti či raste IKT sektora v tej ktorej krajine. Informačné technológie umožňujú rozvoj a využívanie technológií akými sú napríklad umelá inteligencia, internet vecí, autonómne autá, smart technológie, robotika, 3D tlač a mnohé ďalšie. IKT zlepšujú prístup k vzdelávaniu, pomáhajú v medicíne, zvyšujú prehľadnosť procesov vo verejnej správe.
IKT ako sektor prispieva k celkovému technologickému rozvoju, zvyšuje produktivitu práce, vytvára a umožňuje inovácie, vedie k zmene štruktúry ostatných sektorov hospodárstva a umožňuje prechod k inteligentnej digitálnej ekonomike a spoločnosti.
S pridanou hodnotou sektora súvisí aj to, že na rozdiel od mnohých iných sektorov hospodárstva je IKT sektor vysoko znalostne orientovaný. IKT sektor je tiež flexibilný a dokáže rýchlo dosahovať vysoké úrovne ekonomiky škálovania, t.j., zvyšovať svoje výstupy omnoho rýchlejšie než vstupy a náklady na vstupe.
Po ekonomickej stránke patrí IKT sektor medzi najvýraznejších tvorcov pridanej hodnoty. Táto schopnosť sektora je daná relatívne vysokým podielom nákladov na ľudský kapitál vzhľadom na celkové náklady firiem. IKT sektor má nižšie potreby surovinových nákladov či nákladov na umiestnenie svojich výrobných priestorov.
Poslaním IKT sektora je aj podpora ostatných sektorov v oblasti poskytovania prístupu, spracovania a ochrany dát, informácií a znalostí a transferu inovácií. V tomto zmysle je IKT sektor významným motorom celkového ekonomického rastu v krajine, ako aj v jednotlivých odvetviach priemyslu a služieb.
Priemysel na Slovensku sa v nasledujúcich rokoch bude musieť pripraviť na razantný nástup umelej inteligencie, automatizácie a robotizácie. Prepojenie hardvérových aj softvérových robotov s umelou inteligenciou urýchli ich používanie v továrňach, kanceláriách a na cestách čo v budúcnosti zmení celé priemyselné odvetvia.
Pre úspešný rozvoj IKT sektora zohráva významnú úlohu komunikačná infraštruktúra digitálnej pripojiteľnosti, ktorá bude schopná naplniť kvalitatívne a kapacitné požiadavky sietí gigabitovej spoločnosti pre všetkých občanov, podnikateľov ako aj inštitúcie verejnej správy na dlhé desaťročia dopredu. Zabezpečenie gigabitového prístupu umožní realizovať ambiciózne ciele v oblasti digitalizácie a pripraví Slovensko na spoločenské a ekonomické zmeny do budúcnosti.
Hlavnou víziou IKT sektora je urýchliť vývoj a využívanie informačných a komunikačných technológií a riešení na podporu transformácie Slovenska na digitálnu a znalostnú spoločnosť a vytvoriť preto všetky materiálne, ľudské a organizačné predpoklady.