Charakteristika:
V dôsledku celosvetového vplyvu chemizácie na textilnú a odevnú výrobu, vplyvom zmien a nárokov na úžitkové a spoločenské vlastnosti textílií a odevov, ale aj vplyvom nových výrobných technológií a výrobkov sa v posledných rokoch zmenila štruktúra a vzrástol objem vznikajúcich odpadov vo výrobnej, ale aj konzumnej/spotrebiteľskej sfére. Textilný odpad je rozdelený na: komunálny/zberový textilný odpad (použité odevy, technické textílie, odpad z malého konfekčného spracovania), priemyselný textilný odpad (druh a zloženie závisí od producentov v textilných a odevných firmách), odpad z obchodných sietí (vyradené, poškodené výrobky, second-hand odevy, výrobky II.triedy a pod.). Na Slovensku je výskyt zmesového odpadu (priemyselný a komunálny) ročne cca 60 – 65 000 ton, z ktorého je možno vyseparovať na ďalšie spracovanie cca 20 000 ton.
Z technologického hľadiska je možné textilné odpady spracovať dvomi spôsobmi:
- textilné technológie spracovania (mechanické rozvláknenie a spätné využitie ako náhrada primárneho vlákna);
- netextilné technológie spracovania (napr. termomechanické, chemické a iné metódy, odpad stráca svoj textilný charakter: sekaním, rezaním, regranulovaním, mletím, hydrolýza odpadov, enzymatickým biologickým odbúraním zložiek a pod.).
Spätné využitie textilného odpadu je možné v nasledovných sortimentoch:
- netkané textílie pre technické účely (napr. zvukovo a tepelno-izolačné materiály, geotextílie, obalový materiál, filtračný materiál atď.);
- netkané textílie pre spotrebné výrobky:
izolačné a výplnkové materiály pre odevy, prešívané odevy a prikrývky;
v obuvníckom, galantérnom a hračkárskom priemysle, vložkový, podkladový a vypchávkový materiál;
v nábytkárskom priemysle ako čalúnnické a ochranné textílie;
čistiace textílie pre priemyselné využitie;
- vaty z druhotných surovín: obväzové a priemyselné vaty;
- použitie textilného odpadu pri výrobe papiera a lepenky a rôznych plnív z regranulátu textilného odpadu do stavebných a konštrukčných kompozitných materiálov.
V obuvníctve je možné využiť materiály z recyklovaných odpadových plastov na výrobu zvrškov (napr. z PET fliaš, PE, PAD) na športovú obuv, recyklovaná bavlna, vlna a celulóza je vhodná na výrobu zvrškov a podšívkových materiálov.