Charakteristika:
Súčasné umenie v rôznych formách a obsahoch reaguje na klimatické zmeny. Dá sa hovoriť o dvoch základných prístupoch. Jednou z nich je umelecká prax, ktorá je podmienená etickým prístupom umelcov pri realizovaní, transportovaní alebo vystavovaní umeleckých diel, čiže ide o produkčné aktivity, ktoré zohľadňujú klimatickú krízu. Druhou úlohou je téma klimatickej krízy v súčasnom umení. Obsahy diel sú nesmierne široké, od aktivistických a investigatívnych polôh, ktoré poukazujú na ekologické znečistenia, ubúdanie ľadovcov, prírodných biotopov, zvierat či rastlín až po umelecké interpretovanie ekologickej skutočnosti. Neraz umelecké projekty ponúkajú aj alternatívne riešenia, prípadne iniciujú zbierky na realizovanie náprav, ktoré by zvrátili konkrétne ekologické problémy.
Umelecké projekty investigatívneho charakteru, zohľadňujúce politické, ekonomické, sociálne, etické a ďalšie kontexty, majú zväčša interdisciplinárny charakter. Čoraz aktívnejšie sa presadzujú kolektívne a komunitné formy rôznych spoluprác, čím sa oslabuje sa tak tlak na individuálny výkon, individuálna sloboda a uprednostňujú sa kolektívne záujmy, ktoré potláčajú liberálne pozície v spoločnostiach. Ohrozenie klimatickou zmenou je globálneho charakteru a v umeleckej prevádzke dochádza aj k zmenám správania sa jej aktérov. Do popredia sa dostávajú etické pozície o zodpovednosti voči planéte, udržateľnosti života na tejto planéte a aktívne premýšľanie o budúcnosti.
Súčasné umenie, ktoré tematizuje ekologické problémy môže mať rôzne varianty svojich odnoží. Napríklad tvorcovia environmentálneho umenia pomáhajú spoločnosti porozumieť prírode, ekosystémom, environmentálnym silám a materiálom, ktoré je potrebné poznať a poškodeným oblastiam životného prostredia; ekologické umenie alebo „Eco Art“ je súčasná forma environmentálneho umenia vytvorená umelcami, ktorí sa zaujímajú o miestne a globálne environmentálne situácie.