Táto stránka neobsahuje aktuálne výstupy práce sektorových rád.
Stránka je archív výstupov projektu Sektorovo riadené inovácie (apríl 2019 – december 2022)
Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
V rámci sektorovej štruktúry NSP kreujú sektor ťažba a úprava surovín, geológia nasledovné divízie SK NACE Rev. 2:
Sektorovo špecifickí zamestnanci všetkých vekových kategórií spolu tvorili k 31. 12. 2020 približne 0,3 %-ný podiel na zamestnanosti v sektorovej štruktúre NSP, čím sa sektor radí medzi menšie sektory. Činnosti získavania, spracovania, využívania a ochrany zemských zdrojov sú existenčne naviazané na zdrojové lokality predurčené dlhodobým geologickým vývojom planéty Zem, ako živého systému fyzikálnych, chemických a biologických väzieb. Prírodné danosti regiónov SR tiež výrazne ovplyvňujú priestorové rozmiestnenie zamestnanosti, resp. nezamestnanosti v sektore ťažba a úprava surovín, geológia, a preto sa v príslušných sektorových charakteristikách prejavujú zvýšené požiadavky na ochranu dôverných štatistických údajov, predovšetkým v tých regiónoch (krajoch SR), kde sektorovo špecifické ľudské zdroje, resp. zamestnávateľské organizácie, dosahujú nízku početnosť.
Pomerné zastúpenie jednotlivých vekových kategórií zamestnancov (mužov aj žien spolu) v rámci celej SR za sektor ťažba a úprava surovín, geológia prezentuje nasledujúci graf.
V sektorovej štruktúre NSP bol sektor ťažba a úprava surovín, geológia k 31. 12. 2020 unikátny tým, že sektorovo špecifickí zamestnanci v strednom veku, t. j. 29 až 50 rokov, sa svojou početnosťou takmer presne vyrovnali súčtu staršej vekovej skupiny zamestnancov (t. j. osôb starších ako 50 rokov) a mladších zamestnancov vo veku do 29 rokov. Zastúpenie mladších zamestnancov však bolo v porovnaní so staršími násobne nižšie, zatiaľ čo podiel mladších zamestnancov na celkovom počte sektorovo špecifických zamestnancov bol iba cca 6,0 %, podiel starších bol až 44,0 %, čo predikuje zvýšené požiadavky na efektívnu náhradu pracovných síl prostredníctvom kvalitných, aktuálnych a prakticky orientovaných programov počiatočného aj ďalšieho vzdelávania v úzkej súčinnosti so zamestnávateľskými subjektmi.
Z rozboru stavu a štruktúry nezamestnanosti vyplýva, že sektorovo špecifickí UoZ spolu (t. j. bez ohľadu na vek) tvorili k 31. 12. 2020 cca 1,0 %-ný podiel na celkovom počte UoZ v sektorovej štruktúre NSP. Ich podrobnejšia špecifikácia, vrátane regionálnej distribúcie a chronológie v období pandémie nového koronavírusu, je uvedená nižšie.
Sektor ťažba a úprava surovín, geológia bol v rámci sektorovej štruktúry NSP zasiahnutý pandémiou nového koronavírusu pomerne slabo. Počet UoZ spolu (bez ohľadu na vek) s posledným vykonávaným zamestnaním typickým pre sektor ťažba a úprava surovín, geológia od marca 2020 do konca sledovaného obdobia, z dôvodu pandémie COVID-19, vzrástol približne o 7,1 % na viac ako 1 500 osôb. Za predošlé obdobie, t. j. od januára 2019 do marca 2020, sa však počet UoZ výrazne znížil, a tak počas celého sledovaného obdobia prišlo k celkovému zníženiu počtu UoZ približne o 15,0 %. Od 31. 12. 20219 do 31. 12. 2020 sa počet UoZ zvýšil o 4,7 %.
Z hľadiska veku sektorovo špecifických UoZ k 31. 12. 2020 prevažovali osoby staršie ako 50 rokov, ktoré tvorili približne 60,0 % (t. j. cca 930 osôb) z celkového počtu sektorovo špecifických UoZ. UoZ vo veku od 29 do 50 rokov bolo približne 570 osôb, resp. 36,9 % z celkového počtu sektorovo špecifických UoZ. Podiel mladších UoZ bol iba 3,0 % (cca 50 osôb). Celkovo sa počet starších UoZ počas celého sledovaného obdobia rokov 2019 a 2020 znížil o približne 70 osôb, resp. o 6,7 %. Najvýraznejšie zníženie počtu UoZ bolo zaznamenané v strednej vekovej kategórii, a to približne o 217 osôb, pričom relatívne zníženie počtu UoZ v tejto vekovej kategórii predstavovalo približne 27,5 %. Naopak, mladšia veková kategória zaznamenala mierny prírastok počtu UoZ, čo bolo vzhľadom na ich najnižšiu absolútnu početnosť spojené s relatívnym zvýšením približne o 7,0 %. Od 31. 12. 2019 do 31. 12. 2020 (t. j. počas jedného roka) sa počet UoZ v strednom a mladšom veku zmenil veľmi mierne, počet starších UoZ sa však zvýšil o približne 70 osôb, resp. o cca 8,0 %.
Výpočet miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti je založený na vzťahu dvoch vyššie uvedených skupín ľudských zdrojov, ktorými sú:
Miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti vyjadruje, koľko sektorovo špecifických UoZ pripadá na 100 ekonomicky aktívnych osôb, t. j. sektorovo špecifických zamestnancov a sektorovo špecifických UoZ spolu. Vyjadruje mieru voľných ľudských zdrojov so sektorovo špecifickými vedomosťami, zručnosťami a praktickými skúsenosťami.
Na konci decembra 2019 bola miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb vo veku do 29 rokov v priemere za celú SR 9,6 %. Trenčiansky kraj, v ktorom mal sektor lokalizované vysoké počty ľudských zdrojov v ťažbe a spracovaní hnedého uhlia, sa vyznačoval výrazne nižšou hodnotou (iba 5,9 %) a svojou váhou výrazne zredukoval celoslovenský priemer. Najvyššia miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti bola v Trnavskom a Prešovskom kraji, z dôvodu nízkej početnosti sektorovo špecifických UoZ a zamestnancov v danom veku, resp. zamestnávateľských subjektov, sú však konkrétne hodnoty ukazovateľa predmetom ochrany dôverných údajov. Obdobne dôverný charakter mal sektor aj v Bratislavskom kraji, kde bola spomedzi všetkých krajov najnižšia miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti v mladšej vekovej kategórii. Dlhodobo bolo v Bratislavskom kraji v tomto sektore málo pracovných príležitostí, t. j. podstatne nižší počet sektorovo špecifických zamestnancov, čo je tiež zohľadnené v použitej metodike výpočtu miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti, vyjadrujúcej vzájomný vzťah oboch skupín ľudských zdrojov, t. j. sektorovo špecifických UoZ aj sektorovo špecifických zamestnancov v príslušných vekových triedeniach. Nízkou mierou sektorovo špecifickej nezamestnanosti sa vyznačoval aj Žilinský kraj, charakteristický vyšším zastúpením ťažby dolomitu, vápenca a ďalších prírodných uhličitanov.
Najnižšia miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb v strednom veku bola v roku 2019 v Bratislavskom kraji, a to približne 2,0 %. Aj v Trenčianskom kraji, ktorý je z hľadiska rozsahu ekonomických činností v sektore kľúčový, bola pomerne nízka miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb vo veku od 29 do 50 rokov, a to 5,0 %. Najvyššia miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti bola v Košickom a Prešovskom kraji, z dôvodu nízkej početnosti sektorovo špecifických UoZ a zamestnancov v danej vekovej kategórii, resp. zamestnávateľských subjektov, sú však konkrétne hodnoty ukazovateľa predmetom ochrany dôverných údajov.
V rámci rozboru regionálnej distribúcie miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb starších ako 50 rokov v decembri 2019 možno konštatovať, že v štyroch krajoch, a to v Nitrianskom, Prešovskom, Banskobystrickom a Košickom, prevýšila celoštátny priemer sektora. Konkrétne hodnoty sledovaného ukazovateľa sú z dôvodu nízkej početnosti sektorovo špecifických UoZ a zamestnaných osôb daného veku, resp. zamestnávateľských subjektov v danom členení kraj / sektor, predmetom ochrany dôverných údajov. Najnižšia miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti starších v roku 2019 bola v Bratislavskom kraji, kde však dlhodobo nie sú lokalizované vysoké počty sektorovo špecifických ľudských zdrojov.
December 2020 sa vyznačoval v rámci sektora nadpriemernou mierou sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb vo veku do 29 rokov v troch krajoch SR. Zvýšené počty UoZ v niektorých krajoch boli spôsobené tiež návratom UoZ do miesta trvalého bydliska po strate zamestnania v inom regióne, vrátane zahraničia. U osôb vo veku do 29 rokov bola najvyššia miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti v sektore v Prešovskom kraji, jej konkrétna hodnota je dôverná informácia z dôvodu nízkej početnosti sektorovo špecifických ľudských zdrojov v danom veku, resp. zamestnávateľských subjektov. Za týmto krajom nasledoval Trnavský kraj, kde výška miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti mladších osôb dosiahla 27,0 %. Najúspešnejšími krajmi s najnižšou mierou sektorovo špecifickej nezamestnanosti boli Žilinský, Bratislavský a Nitriansky kraj.
V rámci rozboru regionálnej distribúcie miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb vo veku od 29 do 50 rokov v decembri 2020 možno konštatovať, že v štyroch krajoch (Košickom, Prešovskom, Nitrianskom a Banskobystrickom) prevýšila sektorovo špecifická nezamestnanosť celoštátny priemer sektora. Najvyššia miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti stredných ročníkov v tomto sektore bola v Košickom kraji a v Prešovskom kraji (konkrétne hodnoty sú predmetom ochrany dôverných údajov). Najnižšia miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti v roku 2020 bola v Bratislavskom kraji, a to približne iba 3,8 %. Hodnotu celoštátneho priemeru výrazne pozitívne ovplyvnil najmä Trenčiansky kraj (6,1 %), ktorý je z hľadiska početnosti sektorovo špecifických ľudských zdrojov najvýznamnejším regiónom sektora ťažba a úprava surovín, geológia.
Z hľadiska regionálneho rozloženia miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb starších ako 50 rokov v decembri 2020 bolo identifikované, že v polovici krajov (Prešovskom, Košickom, Banskobystrickom a Nitrianskom) prevýšila priemer sektora za celú SR. Konkrétne hodnoty sú dôverné, pretože v danej vekovej kategórii sa v dotknutých regiónoch vyskytovalo málo sektorovo špecifických UoZ, zamestnancov, resp. zamestnávateľských organizácií. Celoštátny priemer v pozitívnom smere podstatne znižoval početne významný a stabilizovaný Trenčiansky kraj, a to s mierou sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb starších ako 50 rokov na úrovni 12,4 %. Hodnotu blízku priemeru za celú SR vykazoval Žilinský kraj.
Medziročne (t. j. medzi 31. 12. 2019 a 31. 12. 2020) dosiahla v tomto sektore zmena miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb vo veku do 29 rokov zvýšenie približne o 3,3 p. b. Na základe porovnania krajov bol najvyšší nárast zaznamenaný v Prešovskom kraji, podstatne lepšie na tom boli z hľadiska zmeny miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti mladšie ročníky v Nitrianskom kraji
a v Trnavskom kraji, kde jej hodnota medziročne poklesla. Špecifická nezamestnanosť v sektore ťažba a úprava surovín, geológia sa prejavila v počte mladších osôb, ktoré bezprostredne pred zaradením do evidencie UoZ vykonávali zamestnania:
Medziročná zmena miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb vo veku od 29 do 50 rokov počas pandémie COVID-19 (t. j. medzi decembrom 2019 a decembrom 2020) dosiahla v tomto sektore nárast približne o 1,4 p. b. Najvyšší medziročný nárast bol dosiahnutý v Nitrianskom kraji a na druhej strane spektra sa z hľadiska zmeny miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti nachádzal Trnavský kraj, kde hodnota daného ukazovateľa poklesla. Trenčiansky kraj, v ktorom medziročný nárast predstavoval iba 1,1 p. b., sa najviac pričinil o relatívne stabilný celoštátny priemer. Medziročne pandémia nového koronavírusu ovplyvnila zvýšenie sektorovo špecifickej nezamestnanosti najmä u tých osôb vo veku od 29 do 50 rokov, ktoré bezprostredne pred zaradením do evidencie UoZ pracovali v zamestnaniach:
Rozdiel v miere sektorovo špecifickej nezamestnanosti osôb starších ako 50 rokov v čase pandémie nového koronavírusu (t. j. medzi hodnotami za december 2019 a za december 2020) v tomto sektore predstavoval približne 3,7 p. b. Trenčiansky kraj v tejto vekovej kategórii predstavoval stabilizujúci región, keďže tu došlo k zvýšeniu miery sektorovo špecifickej nezamestnanosti približne iba o 2,2 p. b. Najvyšší medziročný nárast bol dosiahnutý na východe SR a (podobne ako v mladších vekových kategóriách) pandémia negatívne ovplyvnila najmä tie osoby staršie ako 50 rokov, ktoré vykonávali pracovnú činnosť v zamestnaniach:
Zhrnutie za sektor: Sektor ťažba a úprava surovín, geológia zabezpečoval k 31. 12. 2020 približne polovicu svojich požiadaviek na ľudské zdroje osobami vo veku od 29 do 50 rokov, podiel sektorovo špecifických zamestnancov starších ako 50 rokov bol približne 44,0 % a mladších do 29 rokov bolo iba cca 6,0 % z celkového počtu sektorovo špecifických zamestnancov (t. j. mužov a žien spolu). V sektore už dlhší čas prebiehajú procesy postupného útlmu ťažobných činností, najmä hnedého uhlia, vrátane realizácie Akčného plánu transformácie regiónu Horná Nitra, ktoré sú spojené s poklesom pracovných príležitostí v tradične banských zamestnaniach, vrátane pracovného uplatnenia zamestnancov dochádzajúcich z iných regiónov, a to súbežne s reštrukturalizáciou výrobnej činnosti a novými požiadavkami na odborné vedomosti, zručnosti a spôsobilosti pracovných síl. Napr. moderná technológia chovu sumčeka afrického je nielen unikátna, ale kapacitou produkcie aj najvýkonnejšia v rámci EÚ. Prakticky tak dochádza v rámci sektora ťažba a úprava surovín, geológia k postupnému a kontinuálnemu znižovaniu počtu sektorovo špecifických zamestnancov. Reštrukturalizácia sa na celoštátnej úrovni prejavovala aj v období pandémie nového koronavírusu, a to najmä zvýšením počtu sektorovo špecifických UoZ v zamestnaniach:
Zvýšenou sektorovo špecifickou nezamestnanosťou boli zasiahnuté najmä Prešovský, Košický a Nitriansky kraj. Od 31. 12. 2019 do 31. 12. 2020 sa počet UoZ aj miera sektorovo špecifickej nezamestnanosti zvýšili najmä u osôb starších ako 50 rokov. Práve starší UoZ boli k 31. 12. 2020 najpočetnejšou časťou sektorovo špecifických UoZ (približne 60,1 %), nasledovaní osobami v strednom veku (36,9 %) a mladšími do 29 rokov (3,0 %). Osoby v strednom veku sa v rámci reštrukturalizácie v porovnaní so staršími viac uplatnili v nových zamestnaniach a kratší čas zotrvávali v evidencii UoZ.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu
v rámci operačného programu ľudské zdroje.
Cookie | Dĺžka trvania | Popis |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |