Táto stránka neobsahuje aktuálne výstupy práce sektorových rád.
Stránka je archív výstupov projektu Sektorovo riadené inovácie (apríl 2019 – december 2022)
Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Ako sektorovo špecifické ukazovatele za sektor kultúry a vydavateľstva sú sledované tieto indikátory:
Pri medziročnom porovnaní uvedených ukazovateľov sa ukazuje, že rok 2018 sa niesol v znamení stabilizácie počtu tradičných kultúrnych inštitúcií s výnimkou naďalej klesajúceho počtu knižníc. Na druhej strane opätovne vzrástol počet kín. Počty ďalších tradičných kultúrnych zariadení, rozhlasových a televíznych programových služieb, tlače a cirkví sa výraznejšie nezmenili.
Pokiaľ ide o návštevnosť kultúrnych zariadení a podujatí, divadlá, divadelné festivaly, galérie a astronomické zariadenia vykazujú za obdobie posledných piatich rokov zhruba rovnakú návštevnosť, zastavil sa klesajúci trend návštevnosti knižníc a čo je potešiteľné, už dlhodobejšie stúpa návštevnosť múzeí, hudobných vystúpení a vo viacročnom porovnaní aj kín, hoci v aktuálnom roku počet ich návštevníkov klesol. Výrazný nárast návštevnosti v porovnaní s rokom 2016 zaznamenali filmové festivaly. Hudobné telesá po výraznom poklese návštevnosti na ich koncertoch v roku 2017 sa dokázali v roku 2018 opäť priblížiť k návštevnosti ich vystúpení z predchádzajúceho obdobia. Najvyšší počet návštevníkov v absolútnych číslach mali knižnice (5 963 537), kiná (5 859 903) a múzeá (5 420 754).
Z hľadiska ekonomických ukazovateľov je zaujímavý pohľad na medziročný vývoj príjmov, výnosov a výdavkov v jednotlivých oblastiach kultúry. Najvýraznejší relatívny nárast príjmov bol zaznamenaný pri výrobe a distribúcii zvukových záznamov hudobných diel a vydávaní neperiodických publikácií. Naopak medziročne klesli výraznejšie iba príjmy podujatí profesionálnej hudobnej kultúry, ktoré však v predchádzajúcom roku 2017 výrazne stúpli. Príjmy tradičných kultúrnych zariadení – divadiel, múzeí, galérií, knižníc a divadelných festivalov – mali naďalej rastúcu tendenciu s výnimkou galérií, ktorých príjmy mierne klesli. Obdobná situácia platí aj, pokiaľ ide o vývoj výnosov, hoci pokiaľ ide o podujatia profesionálnej hudobnej kultúry, ich výnosy napriek medziročnému poklesu príjmov vzrástli. Pokles výnosov, aj keď iba veľmi mierny, zaznamenali len audiovizuálna oblasť a divadlá. Náklady najvýraznejšie vzrástli pri vydávaní neperiodických publikácií, pričom vzrástli aj náklady divadiel, knižníc a múzeí, avšak miernejšie. Naopak najvýznamnejší pokles nákladov možno sledovať pri podujatiach profesionálnej hudobnej kultúry.
Výrazný rast tržieb medzi rokmi 2017 a 2018 bol vo výrobe filmov, videozáznamov a televíznych programov a zvukových nahrávok – o 98,7 % a tiež, pokiaľ ide o činnosti pre rozhlasové a televízne vysielanie – o 85,7 %. Naopak pokles zaznamenali nakladateľské činnosti, konkrétne o 25,8 %.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu
v rámci operačného programu ľudské zdroje.