Táto stránka neobsahuje aktuálne výstupy práce sektorových rád.
Stránka je archív výstupov projektu Sektorovo riadené inovácie (apríl 2019 – december 2022)
Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Remeslá a osobné služby vo veľkej miere dopĺňajú priemyselné sektory, pričom zásadným rozdielom je výrazne vyšší podiel manuálnej práce v tomto sektore, čo je logické vzhľadom ku nízkej automatizácii pracovných procesov. Jedným z hlavných dôvodov je nedostatok kapitálu remeselníkov, čo sa prejavuje aj v nižších nákladoch na BOZP. Osobitné riziká sú spojené so zabezpečovaním bezpečnostných a pátracích služieb, a to najmä situácie pri možnej konfrontácii s agresívnymi jedincami, častokrát pod vplyvom drog alebo alkoholu, pri ktorých existuje reálne riziko fyzickej potýčky spojenej so zdravotnými následkami.
V remeslách a osobných službách, ktoré sú v širšom kontexte súčasťou terciárneho sektora národného hospodárstva, bol najvyšší počet pracovných úrazov identifikovaný na strednej sektorovo-kompetenčnej úrovni zamestnancov. Z hľadiska klasifikácie zamestnaní SK ISCO-08 bolo najviac pracovných úrazov zaznamenaných v nasledovných hlavných triedach zamestnaní:
Veľkú časť činností sektora remeslá a osobné služby tvoria opravárske práce, ktoré sú spojené s ohrozeniami zdravia typickými pre ďalšie sektory. Napr. opravy elektroniky a elektrotechniky majú úzky súvis so sektorom elektrotechnika, opravy domácich zariadení sa viažu na strojárstvo, pri oprave obuvi ide o sektor textil, odevy, obuv a spracovanie kože.
Sektor remeslá a osobné služby zahŕňa širokú škálu činností spojených s vystavením pracovníkov statickému preťaženiu v neprimeranej polohe tela. Spoločným znakom sektora je veľký podiel manuálnej práce, pri ktorej vzniká veľké riziko zranení. Vyskytujú sa poškodenia opornej a pohybovej sústavy, čo obsahuje širokú škálu zdravotných problémov. Ide najmä o bolesti a zranenia chrbta, úrazy horných končatín a poškodenia z opakovaných pohybov. Hlavné fyzické príčiny poškodenia opornej a pohybovej sústavy sú:
Pred negatívnymi následkami vyplývajúcimi zo zdvíhania je možné chrániť sa správnymi technikami. Z aspektu ergonómie je nutné pred zdvihnutím bremena danú úlohu naplánovať a pripraviť. Existuje niekoľko základných zásad správneho dvíhania bremena:
Obdobné zásady platia aj pri tlačení a ťahaní, pričom najdôležitejším je, aby tlačenie a ťahanie bolo vykonávané hmotnosťou vlastného tela. Zariadenia určené na manipuláciu majú byť dobre vybavené, kolieska plynulé, podlaha pevná, rovná, s odstránenými prekážkami.
Technologický pokrok napreduje aj pri vyššie uvedených činnostiach prostredníctvom využívania inovatívnych manipulačných prostriedkov, dielenských zdvihákov, žeriavov, prepravníkov a pod., ktoré podstatne znižujú riziká poranení, resp. opotrebenia pohybového aparátu remeselníkov.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu
v rámci operačného programu ľudské zdroje.