Táto stránka neobsahuje aktuálne výstupy práce sektorových rád.
Stránka je archív výstupov projektu Sektorovo riadené inovácie (apríl 2019 – december 2022)
Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
V sektore verejné služby a správa ide o široké spektrum činností, ktoré je možné z hľadiska BOZP rozdeliť na nasledovné oblasti:
Ako najrizikovejšie sa, spomedzi sledovaných činností, javí pôsobenie Policajného zboru a Hasičského a záchranného zboru. Primárne riziko pre policajtov predstavujú kriminálne živly, pre hasičov ide o prírodné živly. Rizikové faktory je možné rozčleniť na niekoľko skupín, a to:
Telesnú (fyzickú) a fyziologickú záťaž je možné eliminovať vhodným fyzickým tréningom a tréningom rôznych záťažových situácií, ako aj používaním moderných ochranných odevov a technologického vybavenia (rôzne ochranné materiály, vrátane nanovlákien, dýchacie prístroje a pod.). Psychický tréning umožňuje pripraviť organizmus na vypäté záťažové situácie. V náročných zásahových podmienkach, ktoré často a intenzívne kombinujú telesnú, fyziologickú aj psychickú záťaž, je osobitne dôležité dodržiavať zásady školy chrbtice tak, aby nedošlo ku poškodeniu medzistavcovej platničky.
Najvyšší počet pracovných úrazov vo verejnej správe a službách bol v širšom kontexte terciárneho sektora národného hospodárstva identifikovaný na strednej sektorovo-kompetenčnej úrovni zamestnancov. Išlo najmä o zamestnania klasifikované v rámci hlavnej triedy zamestnaní SK ISCO-08 5 – Pracovníci v službách a obchode, ktorá hierarchicky obsahuje triedu zamestnaní SK ISCO-08 54 – Pracovníci verejnej ochrany a bezpečnostných služieb.
Verejné služby a správa zohrávajú dôležitú úlohu taktiež pri prevencii požiarov, resp. priemyselných havárií, pričom okrem kontrolnej činnosti organizujú školenia a podujatia pre rôzne cieľové skupiny účastníkov. Verejný sektor je v rámci prevencie nenahraditeľný. Ak štát vydá zákon, podľa ktorého treba robiť pravidelnú technickú kontrolu, pokiaľ si neponechá v rukách kontrolný systém, vznikajú firmy, ktoré preberajú kontrolnú činnosť (napr. komín, elektrické rozvody, elektrické prístroje, bleskozvod, voda, odvod splaškov a pod). V prípade, že firmám nejde primárne o účinnú prevenciu, ale predovšetkým o zisk, je kontrola realizovaná len formálne, a to za finančným účelom.
Dôležitosť prevencie je významná taktiež v prípade syndrómu chorých budov (bolesti hlavy, únava, svrbenie očí – angl. Sick Building Syndrom), ktorý sa dostáva do popredia vplyvom znečisťovania životného prostredia, všeobecným oslabovaním imunity jednotlivcov a zmenou stavebných postupov. Obdobne platia taktiež zistenia v oblasti domáckej práce a telepráce, rizika vyhorenia, narušenia medziľudských vzťahov, ako aj využívania klimatizácie.
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu
v rámci operačného programu ľudské zdroje.