Táto stránka neobsahuje aktuálne výstupy práce sektorových rád.
Stránka je archív výstupov projektu Sektorovo riadené inovácie (apríl 2019 – december 2022)
Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Mzdy v sektore sú najvyššie zo všetkých sektorov. Priemerná hrubá mesačná mzda v sektore je o 77 % vyššia ako priemer v SR a mediánová mzda o 71 % vyššia ako v SR. Vo všeobecnosti patrí sektor medzi sektory s najvyššími mzdami v SR.
Za uplynulých 10 rokov vzrástli mzdy o 37 %, čo predstavuje 4 %-ný priemerný medziročný rast. Rast miezd v sektore tak vykazuje nižšiu dynamiku ako v podmienkach SR. V zahraničných spoločnostiach v sektore sú mzdy o 14 % vyššie ako v tuzemských.
Najvyššia priemerná hrubá mesačná mzda je v divízii 62 Počítačové programovanie, poradenstvo a súvisiace služby (2 272 EUR). Naopak, najnižšia priemerná hrubá mesačná mzda je v divízii 63 Informačné služby (2 043 EUR).
Približne 72 %-ám zamestnancov v sektore povaha práce umožňuje pracovať z domu. Ide o pomerne vysoký podiel v porovnaní s celonárodným podielom.
Možnosť práce z domu zamestnancov sektora informačných technológií a telekomunikácií
Celková dodatočná potreba ľudských zdrojov v sektore bude v období rokov 2021 – 2025 na úrovni približne 14,1 tisíc osôb. Dodatočná potreba v tomto sektore bude na úrovni 23 % súčasného počtu pracujúcich, t. j. približne ku každému 4tému pracujúcemu bude potrebné doplniť ďalšiu osobu. Pri analýze dodatočnej potreby pracovných síl je dôležité poznať aj to, akým spôsobom budú na trhu práce vznikať dodatočné pracovné príležitosti. V období rokov 2021 – 2025 bude na tvorbe dodatočných pracovných príležitostí dominovať ekonomická expanzia, ktorá bude tvoriť v priemere 75 % celkovej dodatočnej potreby. V sektore ITaT tak vznikne v dôsledku ekonomickej expanzie v priemere 2,1 tisíc pracovných príležitostí ročne.
Štruktúra dodatočných potrieb pracovných síl sektora v najbližších rokoch podľa divízií ekonomických činností SK NACE Rev. 2 je nasledovná: 23,7 % pracovných príležitostí vznikne v divízii 61 Telekomunikácie, 60,1 % v divízii 62 Počítačové programovanie, poradenstvo a súvisiace služby, 16,1 % v divízii 63 Informačné služby.
Dodatočná potreba pracovných síl v sektore informačných technológií a telekomunikácií
Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu
v rámci operačného programu ľudské zdroje.